Kategorie: Wszystkie | Arytmetyka | Liczby rzymskie | Procenty | Ułamki
RSS
piątek, 02 marca 2012
Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Podobnie do dodawania postępujemy w przypadku odejmowania ułamków dziesiętnych sposobem pisemnym. Zwracamy uwagę na właściwe podpisywanie cyfr i przecinków, a w otrzymanej różnicy – wyniku – przecinek stawiamy pod przecinkiem.Odejmujemy liczbę która jest niżej od tej, które jest nad nią. W przypadku poniższym odejmujemy 5,443 od 7,587. musimy odejmować liczby w kolejności, tak jak są zapisane od strony prawej. Czyli najpierw odejmujemy 3 (odjemnik) od 7 (odjemna) i zapisujemy wynik – 4 (różnica). Potem 4 od 8 i znów zapisujemy wynik 4. Dalej 4 od 5 i wynik – 1. Potem przepisujemy przecinek i odejmujemy liczby całe. Czyli 5 od 7, z wynikiem 2.

Odejmowanie ułamków dziesiętnych 7,587 - 5,443

 

Jeżeli zaistnieje sytuacja, w której liczba odjemnika, czyli liczby zapisanej niżej jest większa od odjemnej, tej zapisanej u góry liczby nad nią, więc liczba, którą mamy odjąć jest większa od liczby, od której odejmujemy, posiłkujemy się cyfrą wcześniejszą.

Widać to na przykładzie niżej – w liczbie wyżej mamy dwa zera, a pod nimi 5 i 8. W jaki sposób pomagamy sobie?

Od liczby wcześniejszej zabieramy 10. Dziesięć, ponieważ zawsze jedna część liczby bliżej przecinka (bliżej lewej strony) to dziesięć części liczby dalej od przecinka. Po prostu liczba na dalszej pozycji jest dziesięć razy mniejsza od jej poprzedniczki. Taki urok ułamków dziesiętnych.

W tym przykładzie mamy 0, od którego odejmujemy 8. Tego nie zrobimy (akurat w tym przypadku, bo ogólnie możemy odjąć, uzyskamy po prostu liczbę – 8). Sięgamy do liczby wyższej. Tutaj też mamy 0. Więc sięgamy jeszcze dalej i mamy 4. Bierzemy 1 z czwórki, zostaje tam tylko 3. Nad 5 w głowie zapisujemy sobie 10 i zabieramy się za liczenie. Ponieważ odejmujemy od strony prawej do lewej, to musimy znaleźć liczbę, od której odejmiemy nasze końcowe 8. Teraz możemy już wziąć 10 znad 5 (w odjemniku) i zapisać 10 nad 8. Nad 5 zostaje 9.

10 – 8 = 2 i tyle zapisujemy.

9 – 5 = 4 i to zapisujemy.

3 – 7 = i tu znowu jest problem, musimy sięgnąć tym razem do całości. Bierzemy 1 z 5, u nas zmienia się na 10 i to dziesięć dodajemy do 3.

(10 + 3) – 7 = 6

Przepisujemy przecinek.

4 (bo tyle zostało) – 3 = 1

A poniżej widać, jak to wygląda w słupku.Odejmowanie ułamków dziesiętnych 5,400 - 3,758

 

Jeżeli mamy odjąć 5,4 – 3,758 to ułatwiamy sobie obliczenia wpisując zera w części ułamkowej odjemnej.Odejmowanie ułamków dziesiętnych 5,400 - 3,758

 

Odejmijmy 7 – 2,245:

Liczbę naturalną możemy zapisać zapisując ją, przecinek i dopisując odpowiednią liczbę zer.

 

Odejmowanie ułamków dziesiętnych 7,000 - 2,245

Jak wiemy z wpisu o dodawaniu ułamków liczba zer wpisana po przecinku i liczbach w ułamku dziesiętnym nie zmienia sensu liczby ani działania. Z drugiej strony nie wpisanie zer po przecinku i liczbach nie jest błędem, ma nam ułatwić liczenie. Jeżeli czujemy się wystarczająco pewni, że nie pomylimy się, możemy zer nie dopisywać.

14:44, matematycznie , Ułamki
Link Komentarze (2) »
Przewodnik po Krakowie


Jeżeli masz pytania albo uwagi to będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze mną