Blog > Komentarze do wpisu
Mnożenie liczb naturalnych - liczby z zerami - cd

Nie pisałam przez ponad miesiąc. Najmocniej przepraszam, praca pochłania mi obecnie bardzo dużo czasu. Siadam nadrabiać zaległości.

 

Dzień przed maturą z matematyki strona zanotowała 700 wejść (to dwa, trzy razy więcej niż normalnie). Czujemy się zaszczycone, że mogłyśmy w jakimś zakresie pomóc w zdawaniu egzaminu.

 

 

A wracając do tematu mnożenia pisemnego....

 

Była mowa o mnożeniu liczb, które zawierają w sobie zero. W poprzednim przykładzie mieliśmy coś takiego na końcu. Jak ułatwić sobie mnożenie już opisałam. Często jednak trafia się, że zero jest w mnożniku, i to wcale nie na końcu. Na przykład:

 

        137

     * 205

 

 

Mnożenie wygląda tak:

 

 

 

Czyli mnożymy każdą cyfrę z „górnego rzędu” (mnożna) przez poszczególne cyfry z „dolnego rzędu” (mnożnik) a wyniki zapisujemy w rządku, zaczynając od cyfry, przez którą mnożymy. Na końcu trzy iloczyny (wyniki mnożenia) dodajemy do siebie w słupku i otrzymujemy kompletny wynik.

 

Patrząc na obliczenia zauważamy jedno – rząd zer, który uzyskaliśmy mnożąc 137 przez 0. Jak wiadomo, mnożenie dowolnej liczby przez 0 daje zawsze 0. Nie ma znaczenia, jak duża to będzie liczba. Jak widać na przykładzie:

 

500 * 0 = 0

483 094 389 * 0 = 0

1 * 0 = 0

 

Wiedząc o powyższym możemy sobie uprościć mnożenie pisemne. Nie będzie żadnej szkody dla naszego działania, ani obliczenia się nie zmienią jeżeli w przykładzie 137 *205 pominiemy zupełnie mnożenie przez zero. Musimy tylko pamiętać o podpisywaniu wyników mnożenia w odpowiednich miejscach!

 

Teraz mnożenie wygląda tak:

 

 

Jak widać, wynik jest taki sam.

 wtorek, 22 maja 2012, matematycznie

Polecane wpisy

  • Dzielenie pisemne liczb naturalnych

    Jak pamiętamy w dzieleniu mamy dzielną i dzielnik. Dzielna to liczba, którą się dzieli, a dzielnik to ta, która dzieli. W zapisie wygląda to tak:  Tak

  • 100 000

    Historyczna chwila:) Dzisiaj nastąpiło 100 000 (stu tysięczne !) wejście na bloga. Dziękuję i mam nadzieję, że wiadomości się przydają:)

  • Mnożenie ułamków dziesiętnych - przykłady

    W poprzednim wpisie opisałam, w jaki sposób mnożyć pisemnie. Teraz pora na przedstawienie kilku przykładów. W nauczeniu się liczenia pomoże samodzielna próba po

Komentarze
fg2002
2012/05/23 11:23:11
Ja i tak tego nie zrozumiem.
-
Gość: aricia, *.warszawa.vectranet.pl
2012/09/05 19:14:48
bardzo fajnie Pan opisał temat wyliczeń procentu składanego. ale jak wyliczyc ten procent składany ( czyli z kapitalizacją np 3 m-czną kiedy trzeba wziąć pod uwagę 20% podatek od zysków? i jeszcze jedno pytanie.. czy ja dobrze rozumiem że wzór na procent składany dotyczy tylko lokay z kapitalizacją a wzór na oprocentowanie proste dot lokat bez kapitalizacji?
-
Gość: , 81.210.61.*
2016/01/06 12:51:05
Nic z tego nie rozumiem.
Przewodnik po Krakowie


Jeżeli masz pytania albo uwagi to będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze mną