Blog > Komentarze do wpisu
Zakupowe procenty - jak policzyć w pamięci - raz jeszcze

W nawiązaniu do wpisu o praktycznym wykorzystaniu umiejętności szybkiego liczenia procentów, chciałam podać jeszcze jeden przykład „sklepowy”, tym razem związany z codziennymi zakupami.

Wyobraźmy sobie taką historyjkę.

Mama wysłała rano Monikę do sklepu. Powiedziała jej, żeby kupiła coś na śniadanie. Poradziła, że najlepiej byłoby kupić jakąś wędlinę, masło i bułki. Dała jej 15 zł.

Monika w sklepie sprawdziła, że bułki kosztują 39 groszy za sztukę, a masło 3,99 zł. Śniadanie ma być dla czterech osób – Mamy, Taty, Moniki i Bartka (brata Moniki). Potrzeba kupić po dwie bułki dla każdego. Wędlina, którą wybrała, kosztuje 24,99 za kilogram. Monika zastanowiła się, ile może jej kupić. Chciałaby jeszcze kupić pomidory, których kilogram kosztuje 4,99 zł.

Jak szybko może Monika zdecydować co i ile czego kupić?

Przede wszystkim bułki – po dwie dla czterech osób. Bułka kosztuje 39 groszy, zaokrąglamy do 40. Zaokrąglamy, czyli szukamy, która z sąsiednich liczb będzie łatwiejsza do policzenia. Łatwiej operuje się na takich liczbach, które są wielokrotnościami dziesiątek, setek lub tysięcy. Łatwiej nam jest w pamięci dodać 1000 + 3000 zamiast 987 i 3002,58, prawda? Wynik oczywiście nie będzie idealnie dokładny, ale nie zawsze najważniejsza jest idealna precyzja. Więc łatwiej jest policzyć bułki po 40 groszy, niż po 39. Liczymy: 2 • 4 • 0,40 = 3,20 zł. Do bułek obowiązkowo musi być masło, w zaokrągleniu 4 zł. Razem mamy już 7,20.

Ponieważ Monika dostała 15 zł, łatwo policzyć, że zostało jej jeszcze do wydania około połowy posiadanej kwoty – 15 na pół, to 7,50. Wybrała pomidora, ważącego 256 g i chciała kupić 300 gram wędliny. Jak to policzyć? 256 gram to inaczej 0,256 kg. Łatwiej uznać, że to prawie 0,3 kg. Ile może kosztować 0,3 kg pomidora, jeżeli kilogram kosztuje 4,99? 4,99 zaokrąglamy do 5 zł. Jeżeli kilogram kosztuje 5 zł, to musimy sobie uświadomić, że 0,1 kg, czyli 10 dekagramów czyli 100 gramów kosztuje 50 groszy. Ponieważ Monika kupiła trzy razy tyle (300 gram), więc pomidor kosztuje prawie 1,50 zł.

A ile będzie kosztowała wędlina? 300 gram to 0,3 kg. Skoro 1 kilogram kosztuje 24,99, zaokrąglamy do 25 zł i liczymy, ile będzie kosztowało 100 gram czyli 0,1 kg. Łatwy rachunek – 2,5 zł. Monika chce kupić 300 gram, czyli 3 2,50. Wychodzi 7,50.

Ponieważ wcześniej ustaliliśmy, że prawie połowę posiadanych pieniędzy przeznaczyła na bułki i masło, na zakupy zostało jej 7,50. Tyle akurat kosztuje wędlina. Pozostaje albo zmniejszyć ilość wędliny i kupić pomidora, albo zrezygnować z pomidora i kupić 300 gram wędliny, albo kupić trochę mniej wędliny i kupić trochę mniejszego pomidora.

Monika postanawia, że właściwie pomidory zimą nie są najlepsze i w takim razie kupi tylko wędlinę. Pani, która kroiła wędlinę zważyła plasterki, ale okazało się, że trudno jest kupić idealnie 300 gram, paczka ważyła 310 g. Monika znowu zastanowiła się, czy jej wystarczy pieniędzy. Bo skoro 100 gram kosztuje 2,50, to 10 gram (0,01 kg) będzie kosztowało 25 groszy. Bułki i masło kosztują 7,20 i do połowy ceny pozostaje jeszcze 30 groszy, które można dodać do wędliny. Monika uspokoiła się i podeszła do kasy.

W czasie normalnych zakupów obliczenie tego wszystkiego trwa sekundy (po dojściu do pewnej wprawy) i pozwala na błyskawiczne obliczenie wartości naszych towarów. Oczywiście, im więcej mamy produktów i im bardziej zaokrąglamy tym większy jest margines błędu i obliczenia są coraz mniej precyzyjne. Metoda jednak sprawdza się świetnie przy małych zakupach, przy dużych wymaga większej koncentracji.

 

Obliczanie takie jest dodatkowo świetnym treningiem pamięci, bo musimy w pamięci zachować poprzednie ceny i wyniki naszych obliczeń.

W tym przykładzie zaokrąglałam w górę, czyli do liczby wyższej niż wyjściowa. Można też zaokrąglać w dół, na przykład liczbę 32 do 30. Podczas zakupów jednak zawsze staram się stosować zaokrąglanie w górę, ponieważ w innym przypadku może się okazać, że jednak przeceniłam swoje finansowe możliwości:)

 

niedziela, 27 lutego 2011, matematycznie

Polecane wpisy

  • Procenty - podsumowanie

     Bardzo dużą część bloga poświęciłam na dokładne omówienie procentów i różnych zagadnień z nimi związanych. Tera

  • Próby złota i srebra

    Jako uzupełnienie porzedniego wpisu o próbach złota i srebra podaję jak wyglądają wzory prób jakie wybijane są na stopach: Wzory prób złota: Wzory prób sr

  • Próby złota i srebra

    Omawianie zagadnień związanych z procentami dobiega końca. Nadeszła pora na temat mniej kojarzony z procentami, nawet niekoniecznie uważany za związany z matema

Komentarze
Gość: grzes, *.dsl.pltn13.pacbell.net
2011/03/03 04:57:36
wszystko ok
ale dzieciom bedzis latwiej podzielic cene kilograma pomoidorow na 4
niz na 3.333 jezeli mamy 256 gramow to maprawde i latwiej i precyzyjniej bedzie podzielic cene kilograma pomidorow na cztery a nie liczyc ile to bedzie kosztowac 300 gramow :-)
-
Gość: fff, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/03/08 12:51:20
1 gram - 5 gramÓW.
-
matematycznie
2011/03/08 18:16:47
Grześ, masz całkowitą rację. Tak się skupiłam na obliczeniach, że nie zauważyłam, że jest łatwiejsza droga:)
Pozdrawiam




Przewodnik po Krakowie










Jeżeli masz pytania albo uwagi to będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze mną